Novinky

POHO 2030

Unikátní transformační program pro území
mezi Havířovem, Karvinou a Orlovou

Invest MORE

Reprezentujeme investiční prostředí
Moravskoslezského kraje

Bronwfieldy

Vraťme brownfieldům znovu život

Moravskoslezský kraj představil chytrá řešení na brněnském veletrhu URBIS SMART CITY FAIR

Moravskoslezský kraj představil chytrá řešení na brněnském veletrhu URBIS SMART CITY FAIR

Moravskoslezský kraj představil ve dnech 25. – 26. 4. 2018 na veletrhu URBIS SMART CITY FAIR v Brně budoucnost chytrých řešení v kraji. Veletrh byl zaměřen na představení praktických ukázek nejnovějších chytrých řešeních uplatnitelných v konceptu smart city.  

Na veletrhu se představilo téměř šedesát vystavovatelů z řad veřejné správy i firem. Návštěvníci si mohli prohlédnout různé technologie týkající se například odpadového hospodářství, elektromobility, chytrých řešení v dopravě či v životním prostředí. Veletržní část byla doprovázena  dvoudenní mezinárodní konferencí.  Na akci vystoupil například světově uznávaný urbanista Ulrik Nielsen, více než 50 měst z celé Evropy a zástupci Evropské unie.

Kraj na svém stánku představil celý koncept chytrých řešení, které v současné době realizuje. Zároveň na stánku představil vítěze soutěže o nejlepší chytré řešení MSK 2017, kterým je společnost Ústav vývoje a klinických aplikací, z.ú. Vítězné řešení se zabývá telemedicínou, kdy pomocí jednotlivých zdravotnických přístrojů (např. měření EKG, glukometr, oxymetr, spirometr, teploměr, či tlakoměr, aj.)  pacient sám či s dopomocí provádí měření fyziologických funkcí a naměřené hodnoty přenáší datovou sítí do tzv. "portálu pacienta" a zaznamenávají se do pacientovy elektronické lékařské karty. Ošetřující lékař tak na dálku (např. z domova) může sledovat fyziologické funkce pacienta a konzultovat jeho zdravotní stav a systém tak šetří čas a peníze. Různá měření zdravotnickými přístroji si mohli vyzkoušet „na vlastní kůži“ všichni návštěvníci krajského stánku. 

Chytrá řešení Moravskoslezského kraje zaujaly i zástupce Evropské investiční banky pana Pierr-Emmanuela Noela, který se zástupcem kraje diskutoval o možnostech financování jednotlivých projektů prostřednictvím EIB. Pierr-Emmanuel Noel byl i jedním z významných řečníků doprovodné konference a představil program BELFIUS, jenž je určený pro financování menších „smart“ projektů. 

 

Back to Top