Novinky

Moravskoslezský kraj prezentoval své rozvojové projekty na veletrhu EXPO REAL

Moravskoslezský kraj prezentoval své rozvojové projekty na veletrhu EXPO REAL

Minulý týden proběhl již 20. ročník prestižního veletrhu komerčních nemovitostí a investičních příležitostí Expo Real v Mnichově. Moravskoslezský kraj se této události zúčastnil po roční odmlce v rámci stánku CZECH REGIONS & CITIES, kterou doplnil ještě Jihomoravský kraj s městy Ostravou a Brnem. Ve společné české expozici představili své záměry a projekty také spoluvystavovatelé. Hlavními partnery byly realitní skupina Asental a společnost Residomo, partnery byly společnosti AD Group, CASUA, Linkcity, PASSERINVEST GROUP, PRK Partners, Renomia, Technologický park Brno, UBM Bohemia Development, Sdružení pro zahraniční investice (AFI) a CzechInvest.

 

Náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Jan Krkoška k důvodům účasti kraje na veletrhu uvedl: „Na Expo Real jsme přijeli investorům prezentovat, jak se náš region mění. Průmyslové zóny chceme budovat a nabízet i nadále, a to především v místech s vysokou nezaměstnaností, jako je např. Karvinsko či Krnovsko (jako příklad lze uvést II. etapu průmyslové zóny Krnov-Červený dvůr). Na dnes vysoce konkurenčním trhu práce je ale zároveň třeba poskytnout novým firmám, přicházejícím do regionu, kvalitní zázemí a infrastrukturu pro jejich zaměstnance. Proto jsme na Expo Realu představili i projekt rezidenčního bydlení v původních Dukelských kasárnách v Opavě či vizionářský projekt letoviska Slezská Harta u stejnojmenné přehrady, která je velikostí srovnatelná se šumavským Lipnem. Na veletrhu jsme hledali privátní investory, kteří by toto území rozvíjeli pro cestovní ruch a volnočasové aktivity stávajících i nově příchozích obyvatel kraje. Uvědomujeme si, že investoři jdou dnes za levnou pracovní silou dál do východní Evropy a že cesta ke konkurenceschopnosti Moravskoslezského kraje tkví v dalším rozvoji našeho potenciálu pro inovace.“

 

Veletrh je vždy ukazatelem trendů i problémů současného světa, dopadajících i na investiční a realitní trh. Expo Real potvrdil, že současné nové trendy (rozvoj nových technologií včetně stále progresivnější automatizace a digitalizace, rychle postupující světová urbanizace, sílící hrozba terorismu) nutí lídry, aby na trhu hledali nové cesty a možnosti. Těmi jsou mj. investice do rychle rostoucích realitních segmentů (bydlení, projekty zdravotní a sociální péče, logistické nemovitosti) či orientace na perspektivní země (z těch mimoevropských jsou to asijsko-tichomořské státy, zejména Čína, Japonsko, Jižní Korea a Austrálie), kam se po příležitostech poohlížejí velcí evropští investoři.

 

Back to Top