Moravskoslezský kraj prezentoval své rozvojové projekty na veletrhu EXPO REAL
10. října 2017
Minulý týden proběhl již 20. ročník prestižního veletrhu komerčních nemovitostí a investičních příležitostí Expo Real v Mnichově. Moravskoslezský kraj se této události zúčastnil po roční odmlce v rámci stánku CZECH REGIONS & CITIES, kterou doplnil ještě Jihomoravský kraj s městy Ostravou a Brnem. Ve společné české expozici představili své záměry a projekty také spoluvystavovatelé. Hlavními partnery byly realitní skupina Asental a společnost Residomo, partnery byly společnosti AD Group, CASUA, Linkcity, PASSERINVEST GROUP, PRK Partners, Renomia, Technologický park Brno, UBM Bohemia Development, Sdružení pro zahraniční investice (AFI) a CzechInvest.
Náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Jan Krkoška k důvodům účasti kraje na veletrhu uvedl: „Na Expo Real jsme přijeli investorům prezentovat, jak se náš region mění. Průmyslové zóny chceme budovat a nabízet i nadále, a to především v místech s vysokou nezaměstnaností, jako je např. Karvinsko či Krnovsko (jako příklad lze uvést II. etapu průmyslové zóny Krnov-Červený dvůr). Na dnes vysoce konkurenčním trhu práce je ale zároveň třeba poskytnout novým firmám, přicházejícím do regionu, kvalitní zázemí a infrastrukturu pro jejich zaměstnance. Proto jsme na Expo Realu představili i projekt rezidenčního bydlení v původních Dukelských kasárnách v Opavě či vizionářský projekt letoviska Slezská Harta u stejnojmenné přehrady, která je velikostí srovnatelná se šumavským Lipnem. Na veletrhu jsme hledali privátní investory, kteří by toto území rozvíjeli pro cestovní ruch a volnočasové aktivity stávajících i nově příchozích obyvatel kraje. Uvědomujeme si, že investoři jdou dnes za levnou pracovní silou dál do východní Evropy a že cesta ke konkurenceschopnosti Moravskoslezského kraje tkví v dalším rozvoji našeho potenciálu pro inovace.“
Veletrh je vždy ukazatelem trendů i problémů současného světa, dopadajících i na investiční a realitní trh. Expo Real potvrdil, že současné nové trendy (rozvoj nových technologií včetně stále progresivnější automatizace a digitalizace, rychle postupující světová urbanizace, sílící hrozba terorismu) nutí lídry, aby na trhu hledali nové cesty a možnosti. Těmi jsou mj. investice do rychle rostoucích realitních segmentů (bydlení, projekty zdravotní a sociální péče, logistické nemovitosti) či orientace na perspektivní země (z těch mimoevropských jsou to asijsko-tichomořské státy, zejména Čína, Japonsko, Jižní Korea a Austrálie), kam se po příležitostech poohlížejí velcí evropští investoři.